Askerlik ve Polislik hakkında her şey...

Komando Nasıl Olunur,Şartları Nelerdir?


komando nasıl seçilir
Komando Nasıl Seçilir ?
Askerliğinizi komando olarak yapmak istiyorsanız en başta askerlik şubesine askere alınmak için gittiğnizde size verilen formda "komando olmak istiyorum"  kutucuğunu işaretlemeniz gerekiyor. Yani komandolar gönüllük esasına göre seçilir. Ancak her gönüllü olan da komando yapılmaz.Bazı şartları vardır. Bu konu zorunlu askerlik görevini komando olarak yapmak isteyenler için böyledir. Birde profesyonel olarak asker olanlar arasından komando yapılır. Yani komando uzman, assubay, subay gibi bu konuyu detaylı bir şekilde komando uzman,assubay,subay nasıl olunur isimli yazımızda ele aldık ordan okuyabilirsiniz.

Gönülllü komando olmanın Şartları ?
Komando olmanın en önemli şartı gönülülük olduğunu yukarıda yazmıştık. Gönüllü olmanın yanı sıra  başkaca şartı ise boy kilo oranının komando olmak için uygun olmasıdır. Peki komando olmak için boy kilo hesaplaması nasıl yapılır. Şöyle ki boyunuza oranla kilonuz (+), (-) 10 kilo'dan yukarı veya aşağı olmamalı. Bir örnek verecek olursak; Boyunuz 1,80 ise komando seçilebilmeniz için kilonuzun 90 dan fazla veya 70'den az olmaması gerekmektedir. Uzun boylu olmak komando seçilebilmenin bir  şartı değildir zira bir boy şartı yoktur boy kilo oranının uygun olması komando olacak askerlerde aranan yegane nedendir.

Komando Olmak için Göz Derecesi Kaç?
Arkadaşlar komando olabilmenin bilinen iki şartını yukarıda belirttik bunun dışında komando seçilebilmek için aranan bir şart yoktur. Yani göz bozukluğu komando olmaya engel değildir. Komandolar sistem tarafından nasıl seçildiği konusunda ayrıntılı bir bilgiye sahip değiliz. Yani 2017 yılı itibariyle komando olabilmenin gönüllü olmak ve boy kilo oranı şartlarının tutuyor olması gerekmektedir.Bu şartları sağladıktan sonra komando seçilip seçilmeyeceğiniz ise tamamen şansınıza ve o dönemki ihtiyaca bağlıdır denilebilir.
Askerde Komando Olmak Zor Mu?
Bu soru da askere gidecek olanlar ve özellikle komando olmak isteyenler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Ben askerliğimi komando olarak yapmadığım için bilemiyeceğim ancak normal askerlik eğitimi bile oldukça zorken komando eğitiminin nasıl olduğunu tahmin bile edemiyorum.Yani benim tahminime göre oldukça zordur.Aserliğini komando  olarak yapanlardan bu konuda bizi aydınlatıcı yorum bekliyorum. Aşağıdaki yorum formunu kullanarak lütfen bizimle komando eğitiminin zorluğu - kolaylığı hakkında ki görüşlerinizi paylaşın.

Paşlaş:

23 yorum:

 1. Kadın Komando olmak için de başvuruları askerlik şubesinden mi yapmalıyım

  YanıtlaSil
 2. Mrb Ben Adana'dan Mehmet Yücel 98 Doğumluyum Boyum 173 Kilom 83 Askerlik Şubesinde Verdikleri Formda Komando Olmak İstiyorum Şıkkını İşaretlemiştim Komando Olabilirmiyim ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. umarım kardeşim açıklanmadan kimse bilemez.

   Sil
  2. 1 kilo verdimmi oldu bu iş

   Sil
 3. Kısa bir süre depresyon nedeniyle kullanılan antidepresan seçilmeye engel oluşturur mu

  YanıtlaSil
 4. Selamun Aleyküm abi Boyun 1.84 Kilom 94 komando veya uzman çavuş olabilir miyim Cevaplarasan Sevinirim.

  YanıtlaSil
 5. boyum 177 kilom 93 komando olabilirmiyim ?

  YanıtlaSil
 6. boyum 177 kilom 74 sağ kulağımda işitme kaybım var sat komandosu olabilir miyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kardaşım sat komandosu olabilmen için deniz subay, astsubaydan birini bitirmen lazım sonra gönüllülük esasıyla kursa gidiyorsun orda da basarili olursan sat olabiliyorsun işitme kaybı da küçük bı sorun degil ama yıne de sansını dene derim hakkında hayırlısı olsun

   Sil
  2. Boy kilo olur ama kulağı bilemiyorum

   Sil
 7. Ben epilepsi hastasıyım acaba komando olabilirmiyim

  YanıtlaSil
 8. iyi günler. Ben Şuan Yüksek Lisans Kamu Yönetimi okumaktayım. Bu yıl Kasım celbinde tecili bozdurup askere gitmeyi düşünüyorum. Verilen Formda Komando Olmayı ve Yedek Subay olmayı işaretledim. Boy:186 Kilo:78

  Gözlük kullanıyorum iki göz toplam derecesi 5,50 Komando Olmak için Göz Derecesi Şartı Nedir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. maalesef olamazsın. Tam ve sağlam olmalı.

   Sil
  2. peki Yedek Subay Olma İhtimalim Nedir? Yedek Subay Daha çok Mühendislik Fakültelerinden mi Alınıyor? Kamu Yönetimi Bölümünün Şansı Nedir?
   birde Askerde Teskere Bırakmak Yeniden Geldi Mi?
   cevaplarınız için teşekkür ederim.

   Sil
 9. Acaba renk körlüğü komando olmaya engelmi ? Goz bozuklugunu kabul ediyolar ise bu sorun olurmu ? Herşey dört dörtlükken sadece renk körü olması engelmi hani ?

  YanıtlaSil
 10. Boyum 1.62. Kilom 61. Formu komanda olmak istiyorum diye işaretledim olabilir miyim?

  YanıtlaSil
 11. Sa kardeş sol kulağım sorunlu ama az duyuyor komando olabilirmiyim

  YanıtlaSil
 12. 1999 dogumluyum 1 ocak
  Subatta askere gitcem
  Komando olabilirmiyim?
  Boyum 1.90
  Kilom90

  YanıtlaSil
 13. ben 16 yaşındayım zamanı gelince asker olmak komando olmak istiyorum boyum 160 kilom 65 sizce olabilirmiyim?

  YanıtlaSil
 14. boyum 1.86 kilom 94 yakında gözümü çizdireceğim ve göz retinam kalın olduğu için özel kuvvetçi babamın arkadaşı sıkıntı olmaz diyorlar sizce özel kuvvetlere girebilirmiyim fiziğim gayet iyi

  YanıtlaSil

Yukarıdaki Facebook Yorum kutusunu kullanarak sorularınıza anında cevap alabilirsiniz.

Blog Arşivi