Askerlik ve Polislik hakkında her şey...

Askerde Yemekhane Sorumlusu Olmak


askerde yemekhanede çalışmak
Askerde Yemekhane Sorumlusu Olmak:
Acemi birliğinde en kebap, en rahat görevlerden biri yemekhane sorumlusu olmaktır. Aslında en iyisi koğuşçu olmaktır. Onu daha önce "askerde koğuşçu olmak" adlı yazımızda anlatmıştık. İşte koğuşçuluktan sonra en rahat görev yemekhane sorumlularıdır. Yemekhane sorumluları rastgele  seçilir. Yemekhane sorumlusu olmak için aşçı olmak gerekmez.Sonuçta yemekhane sorumluları yemek yapmaz sadece yemeklerin hazırlanması, dağıtımı, yemekhanenin düzeni ve temizliği ile ilgilinir. Yani aşçılıkla alakası yoktur. 
Yemekhane sorumluları ne yapar?
Yemekhane sorumlularıda tıpkı koğuşçular gibi hiçbir iş yapmaz. O günkü yemekhane postasını yönlendirir ve yemekhane postasına yemek dağıttırır bulaşık yıkattırır ve yemekhanenin temizligini yaptırır. Sabahtan akşama kadar yemekhane çevresinde boş boş dolaşır çayını kahvesini ve sigarasını içer rahat rahat gazetesini okur.
Yemekhane sorumlusu olmanın avantajları nelerdir?
Aslında avantajları saymakla bitmez. En başta içtimaya katılmaz. Eğitim ve mıntıka yapmaz Nöbet tutmaz. Yemekhane sorumlularının Kastamonu ve Manisa gibi kalabalık eğitim birliklerinde diğer askerlerin yaklaşık 1 saat yemek sırası beklediği birliklerde çok önemli bir husus olan yemek sırası gibi bir derdi olmaz ilk yemeği onlar yer.
Yemekhane sorumlusu olmanın dezavantajları nelerdir?
Yemekhane sorumlusu olmanın belki de tek dezavantajı vardır o da hergün sabah 4 de kalkmaktır. Yani yemekhane sorumluları diğer askerlere göre 1-2 saat daha az uyur.

Paşlaş:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yukarıdaki Facebook Yorum kutusunu kullanarak sorularınıza anında cevap alabilirsiniz.

Blog Arşivi