Askerlik ve Polislik hakkında her şey...

Yedek Subay Nasıl Askerlik Yapar?


asteğmenler askerde ne yapar
Yedek Subay Nasıl Askerlik Yapar?
Yedek subaylar askerde ne yapar çok merak edilen soruların başında gelmektedir. Yedek subaylar 3 aylık eğitimi tamamlayıp yemin ettikten sonra asteğmen rütbesini alır ve bir subay orduda ne görev yapıyorsa asteğmenlerde o görevi ifa eder. Yani belki bilmeyenler merak edenler vardır astekler mıntıka yapar mı, nöbet tutar mı vs gibi hayır arkadaşlar asteğmenler bu işi profesyonel olarak yapan muvazzaf subaylar gibi işe gelip gider gibi kışlaya gelip giderler. Özlük hakları vardır. Yani mıntıkaları, eğitimleri vs yoktur. Nöbetçi subay olarak kışlada kalabilirler. Bunun dışında idari anlamda kendilerine görev verilir o görevi kendi altındaki assubay uzman ve erlere yaptırır. Yedek subaylar yani asteğmenler genelde eğitim birliklerinde olurlar. Ben askerliğim süresince usta birliklerinde yedek subay görmedim. Eğitim birliklerinde askerlere eğitim yaptırır. Yani kısaca özetleyecek olursak yedek subaylar ilk 3 ay sıkı bir askeri eğitim gördükten sonra geri kalan sürede maaşlı bir idareci gibi çalışıp tezkere alırlar.

Paşlaş:

4 yorum:

 1. Ben milli savunma üniversitesinin yaptığı sınavlara girdim ve barj 150 ben kaldım 145.68'de kazanamadım biliyorum ama telefonuma mesaj geldi başvuru yapmam için bütün sayfalara girdim her yeri araştırdım ama hiç bir yerden bişey öğrenemedim yedek subaylığı mı kazanmış oldum bana yardım eder misin iz?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Milli Savunma Üniversitesinin hangi sınavını kazanamadın anlayamadım. Yedek subaylık sınavı diye birşey yok.

   Sil
 2. Yedek subay olmak için 4 yıllık Üni. Mezunu olman ve askere giderken uzun dönem yapmak istediğini söylüyorsun. Ama kesin çıkmıyor.

  YanıtlayınSil
 3. 4 yıllık üniversite öğrencisi askerde hangi rutbekrir alabilir muhasebe bölümü boiumlu ilgili milkiegulmil den almis oldugim belgelerinde var

  YanıtlayınSil

Yukarıdaki Facebook Yorum kutusunu kullanarak sorularınıza anında cevap alabilirsiniz.

Blog Arşivi