Askerlik ve Polislik hakkında her şey...

Yedek Subay Olma Şartları Nelerdir ?


asteğmen nasıl olunur
Yedek Subay Olmanın Şartları:
Merhaba arkadaşlar bu yazımda henüz askerlik yapmamış olanlar için yedek subay yani asteğmen nasıl olunur sorusunun cevabını vermeye çalışacağım. Hepimiz biliyoruz ancak bilmeyenler için tekrar etmekte fayda var yedek subaylar 4 yıllık fakülte mezunları arasından seçilir. Ve askerlik süresi 12 aydır. İlk 3 ay maaş almazlar sonraki 9 ay subay maaşı alırlar. bkz yedek subay maaşı Asteğmen olmanın birinci şartı en az 4 yıllık bir fakülte mezunu olarak askere gitmektir. Bunun dışında yedek subay olmanın 4 temel şartı vardır. Bunlar;

1-Not ortalamasının yüksek olması (en az 3.00)
2-En az 4 yıllık fakülte mezunu olmak
3-Talepte bulunmak
4-Kurada seçilmek

Askerlik şubesine askerlik başvurusu için gittiğinizde başvuru formunda yedek subay olmak istiyorum diye bir işaretleme var onu işaretleyin zaten ordaki görevliler de yedek subay olarak yapmak istermisiniz diye size soruyor eğer siz evet diyorsanız ona göre ilave bir form daha veriliyor. O formu doldurarak yedek subay aday adayı oluyorsunuz. Bu işlemi yaptıktan sonra sistem yedek subayları adaylar arasından seçiyor.Bu seçimde not ortalamasının baz alındığı söylenmektedir.Kesin olarak nasıl bir seçim yapıldığı bilinmemektedir.Ancak yedek subay olarak seçilenlere baktığımızda not ortalamalarının çok yüksek olması bu duyumu destekliyor.

Paşlaş:

54 yorum:

 1. Ortalama 3.19 isletme bolumu mezunu yedek subaylik cikar mi?

  YanıtlaSil
 2. 3.36 ortalamayla çıkar mı sizce

  YanıtlaSil
 3. peki 2 senelil bölümden mezun olup 2 sene açıktan tamamlasak yedek subay olma şartı karşılanıyor mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet karşılar daha önceki senelerde yedek subay olan birçok aöfli arkadaşımız var.

   Sil
 4. Aşçılık bölümü mezunu alimi oluyor mu peki

  YanıtlaSil
 5. yüksek lisans not ortalamasının bi önemi var mı? lisansa mı bakarlar ortalama olarak yüksek lisansa mı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kardeşim lisansa bakıyorlar ancak yüksek lisansa bakıyorlar mı bilmiyorum.

   Sil
  2. Bu bilgiyi öğrenme şansınız var mıdır ? Benim lisans 3 ten düşük ancak yüksek lisans ortalamam 3 ten fazla.

   Sil
 6. Aöf mezunuyum 2,50 ortalama ile astegmen olabilir miyim?

  YanıtlaSil
 7. Mühendislik okudum 2.89 ortalamayla bitirdim. Yüksek lisansı 3.69 ortalamayla bitirdim ve subay olarak askerlik yapmak istiyorum. Sizce şans varmi? Ortalama 3 kesinmi:/

  YanıtlaSil
 8. sağlık şartları nedir uzun dönem için. kiloya dişer felan bakıyorlarmı ?

  YanıtlaSil
 9. merhaba lisans mezunu hemşireyim. Sağlık memuru olarak kamuda görev yapıyorum. Yedek subaylığın çıkma ihtimali yüksek bölümlerde; tıp fakültesi,eczacılık gibi branşları gördüm. Hemşirelik de bu listeye dahil midir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet sağlık alanı yedek subaylık konusunda daha avantajlı hemşirelikte aynı şekilde.

   Sil
 10. merhaba lisans mezunuyum bizim ünv meslek yüksek okulu diye geçiyo başka ünvlerde fakülte benim ünv meslek yüksek okulu olduğu icin uzun dönem çıkmazmı ortalamam 3,15

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Önlisans mezunları astteğmen olamıyor maalesef

   Sil
 11. sadece sağlık alanında değil teknik bölümleri bitiren arkadasların da girme şansı daha yüksek

  YanıtlaSil
 12. Beden egıtımı bıtırdım 3.01 ortalmam var sızce gelırmı

  YanıtlaSil
 13. Sartlar uymasina ragmen secilmedim. Askerde tekrar bir sans verilirmi?

  YanıtlaSil
 14. Not ortalamasının önemi bölüme göre değişir. 30 binle girdiği üniversteden mezun olanla 100 bininci olanın mezun ortalaması aynı olabilir mi ne saçma. Adam Mühendis 2.50 la bitirmiş diğeri hemşirelik yada aşçılık bitirmiş 3.00 la o mu seçilcek yani. Saçmalığın daniskası.

  YanıtlaSil
 15. Tarih öğretmeniyim 3.17 ortalama ile yedek subaylık çıkar mi

  YanıtlaSil
 16. hocam daha önce askerlik işlemlerimde yedek subay aday adayıydım fakat tecilmi kaldırıp sevke tabi oldum şuan yedek subay adayı yazıyor not ortalamamda yüksek değil ama anladığım kadarıyla uzun dönem gideceğim doğrumudur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet doğru anlamışsın kadeşim yedek subay olarak 12 ay askerliğini yapacaksın hayırlı olsun.Bu arada bölümün not ortalaman boy ve kilonu diğer adaylar açısından yazarsan sevinirim. Herkes kimlerin hangi kriterlere göre yedek subay seçildiğini merak ediyor. Küçük bir bilgilendirme yapmış olursun.

   Sil
  2. Benim daha önce tecil belgelerimde yedek subay adayı yazıyordu şubatta askere gitmek için tecili kaldırdım yine yedek subay adayı yazıyor.Şube henüz belli değil kuralar çekildikten sonra belli olur diyor.

   Sil
  3. hayır o zaman yedek subay aday adayı yazıyor olması lazım.Yedek subay adayı yazıyorsa yedek subaylık çıkmış demektir.

   Sil
  4. Evraklara tekrar baktım MART 2017 de askerliğimi tecil ettirdiğim evrakta Yedek subay adayı yazıyor. EKİM 2017 de şubatta askere gitmek istediğimi belirttim tecili geri aldım yine Yedek subay adayı yazıyor.Hayırlısı bakalım.

   Sil
 17. Hocam iktisad mezunuyum Laborantım normal iş hayatımda uzun süredir 1.82 boy 80 kiloyum not ortalamam 2.70 4 üzerinden aslında hiç beklemiyordum ve etrafımdaki herkes bana iktisad mezunusun uzun dönem yapmazsın dedi ama uzun dönem yapmak istiyordum içten içe aslında bilmiyorum birçok insan kötü yorumlasada askerliği ben farklı düşünüyorum galiba bu arada buranın çok faydasını gördüm sadece bu konuda değil birçok konu başlığında celp dönemim Mayıs artık Nisan 25 i bekleyeceğim yer için tekrar işlemler le ilgili yaşadıklarımı yazacağım belki arkadaşlara faydam olur şimdilik hoşçakalın cevap ve ilgi için teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sitemizde bulunan 2018 askerlik celp dönemleri 1998 doğumlular için geçerlidir. Tecilli olan yükümlüler için belirli bir celp dönemi yoktur. Ne zaman tecilin biter ise bittiği tarihten sonraki ilk celp döneminde askere alınır. Şubeye gidip muayene/sevk işlemlerinizi yaptırdınız mı? bu arada yedek subaylık çıkarsa bizimle paylaşırsanız çok seviniriz.

   Sil
 18. Yedek subay adayı adayi ile yedek subay adayi arasindaki fark nedir arkadaslar?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yedek subay olmak için başvuru yapan bütün lisans mezunları başvuru yaptığı esnada yedek subay aday adayı olur. Kura sonucunda yedek subay seçilenler "yedek subay adayı" olarak tanımlanır. Askerlik başlayıp Yemin ettikleri zaman ise "yedek subay" olurlar.

   Sil
  2. adminim eminmisin bir yanlışın olmasın benim adayı olduğu halde kısa dönem yaptılar

   Sil
 19. Metalurji ve Malzeme müh ortalamam 3.07 Allah’ın izniyle tabi bana uzun dönem çıkma olasılığı nedir?

  YanıtlaSil
 20. Ortalamam 2.7 lisans lojistik okuyorum mayista mezun olucam. Bolumum avantajli olarak goruyordum ama ortalama mevzugunu yeni ogrendim .3 ortalama kesin mi cikma sansi yok mu ?

  YanıtlaSil
 21. Hemsirelik mezunuyum ortalamam 3.01 yedek subay olma sansim varmi

  YanıtlaSil
 22. gogsumde dovme var bu durum yedek subay olmama engel teskil eder mi?

  YanıtlaSil
 23. Tecil ettirmeye gittiğimde memur form vermişti orda mı yazıyor yedek subay olmak istiyormusun diye işaretlemedim sanırım tekrar tecili bozdurmaya gidilince soru soruyorlarmı ??

  YanıtlaSil
 24. hocam bende bugun başvuru yaptım sorulan sorular arasında kırık çıkık var mı diye soru vardı çenem kırılmıştı benim önceden ama şimdi benim için bir engel taşımıyor fakat bu seçilme konusunda bir sıkıntı yaratır mı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sorun yaratacağını sanmıyorum.

   Sil
  2. merhabalar 2,58 diploma notuyla 1,70 cm boy kilo 75 asteğmenlik gelir mi

   Sil
 25. Kamu yönetimi mezunuyum.Ort 3.40 boy 174 kilo 72 tecil belgemde ydsb adayı yazıyor.yedek subaylık çıktı mı yoksa kura ile mi belirlenecek.Yedek subay olma şansım nedir?

  YanıtlaSil
 26. Yaş sınırı yokmu yedek subay seçerken

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yedek subay seçilme şartları arasında yaş sınırı bulunmamaktadır.

   Sil
 27. Gözlük kullanmak sıkıntı olur mu yedek subaylığa diploma notu 3.40

  YanıtlaSil
 28. Gozluk numaralarimin toplami 8 i gecmesi yedek subay olabilmek icin sıkıntı olurmu?

  YanıtlaSil
 29. 12.07.2108 tarihinde askerim teslim olacagim 3 gündür geceleri sürekli öksürük ve nefes darlığından sürekli uykudan uyanıyorum dün hastaneye gittim Astım olduğunu öğrendim ve moralim bozuk Askerde subay olarak kalmayi çok istiyorum Astım olmam engel mi???

  YanıtlaSil
 30. 4 yillik konservatuar okuyorum . Bandoya katilabilmem icin ne gerekli

  YanıtlaSil
 31. Seneye mezun oluyorum bölümüm makine mühendisliği ortalamam 2,67 sene sonunda da pek değişeceğini düşünmüyorum yedek subaylığa alımda bölümümün bir etkisi olur mu?

  YanıtlaSil
 32. Sevk oncesi hazırlık belgemde yd sb adayı yazıyor yedek subaylik ciktimi

  YanıtlaSil
 33. İyi akşamlar, işletme bilgi yönetimi,lisans mezunuyum ortalamam 4 üzerinden 2,94.Şubat 2019 da asker olacağım,askerlik başvurusunda da yedek subay olmak istiyorum diye belirttim. Yedek subay olarak askerlik yapma ihtimalim nedir?

  YanıtlaSil
 34. 4 yıllık üniversite ogrencisiyim askerde kalmak istediğimde ilk önce yedek subay sonra subay olarak kalma sansim varmı acaba

  YanıtlaSil
 35. slm arkadaşlar aöf mezunuyum not ortalam 4 lük sistemde 3.03 yedek subaylığı işaretledim gelme ihtimali nedir birde formda yedek subay adayı yZiyor

  YanıtlaSil
 36. Makine mühendisiyim ortalamam 2,69 ama şu ortalama muhabbeti nasıl oluyor anlamıyorum atıyorum çok sağlam bir üniversiten mezun biriyle daha düşük üniversitelerden mezun olan insanın ortalamalarını kıyaslamak biraz saçma.

  YanıtlaSil

Yukarıdaki Facebook Yorum kutusunu kullanarak sorularınıza anında cevap alabilirsiniz.

Blog Arşivi