Askerlik ve Polislik hakkında her şey...

Bakaya Kalanlar Üniversiteye Kayıt Yaptırabilirler Mi?


bakaya kalanların üniversite kaydı
Bakaya Durumunda Üniversite Kaydı
Askerlikten bakaya kalanlar üniversiteye kayıt yaptırabilirler. Ülkemizde üniversiteler kayıt için askerlik yaşına gelmiş her erkek öğrecilerinden askerlikle ilişiği olmadığına dair askerlik durum belgesi ister. Bu durumda bakaya kalanlar üniversite kazandığı an hemen bağlı bulunduğu askerlik şubesine gidip üniversite kazandığını belirtip bakaya durum belgesi alması gerekmektedir. Bakaya durum belgesi ile bakaya kalan yükümlü bir sonraki celp döneminde askere alınmak üzere askerlik şubesi tarafından kısmi tecil işlemini yaptırmış olur. Bakaya kaldığı süre kadar da devlete idari bir para cezası öder. Yükümlü askerlik şubesinden bakaya durum belgesini aldıktan sonra üniversiteye kaydını yaptırabilir. Üniversite yönetimi ise kaydını yaptığı öğrencinin bağlı bulunduğu askerlik şubesine öğrencinin eğitim ve öğretimi boyunca tecil işlemlerinin yapılması için resim bir yazı yazar. Böylelikle bakaya kalan öğrencinin eğitim hayatı boyunca tecil işlemleri gerçekleşmiş olur. 
Paşlaş:

10 yorum:

 1. Okulu kazandıktan sonra bakaya durumdan kurtuluyor muyuz ????

  YanıtlayınSil
 2. iyi akşamlar ben 2 yıldır bakaya durumdayım aynı işlem ile kayıt yaptırabilirmiyim ?

  YanıtlayınSil
 3. bakaya kaldıktan sonra üniversiteye kayıt yaptırsanız bile tecil söz konusu olmaz.Okula kayıt yaptırabilseniz bile askere gidersiniz..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yukarıdaki yazıda yaptırabilirsiniz diyor ama

   Sil
 4. Bakayayım sevk işlemlerimi yaptırdım kısmı durum belgesiyle üniversiteye kayıt olduktan sonra üniversite askerlik şubesine yazı yazıp eğitim hayatım boyunca tecil ettirebilir mi?Yoksa okulu dondurup askere gitmek zorunda mı kalırım?

  YanıtlayınSil
 5. Hoca simdi ben muayne olmadım kacak görünüyorum lise bittikten sonra 4 yıl süresince herhangi bir on lisans kaydı yapmadım fakat ben şuan üniversite öğrencisiyim ders kayıtlarım felan olmuş geçenlerde yakaladım tutanak tuttular ben de askerliğe gittim tecil olmadı yukardaki yazıda ise bakaya kaçağı olupta öğrenim süresini tamamlayabilirsiniz diyor nasıl olucak

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Peki şu an ne yapıyorsun.Askeelige mi gittin yoksa üniversiteye devam mı ediyorsun.Detaylı yazarsan sevinirim.

   Sil
 6. Bu durumda olan arkadaşlar ne yaptılar? Bilgilendirin arkadaşlar.

  YanıtlayınSil
 7. Şuan da bakaya durumundayım 23 yaşındayım yks sınavına girdim üniverstyi kazanınca gidip kayıt yaptiramayacakmiyim?

  YanıtlayınSil
 8. Beyler ben Üniversite pasif öğrenciyim ders kaydım yenilenmediği için askere gidicem yerim falan acıklandı sorum şu; 1 Ay kaçak gezip ders kaydımı yenileyebilirmiyim? Yenilenirse otamatik tecil olur mu?

  YanıtlayınSil

Yukarıdaki Facebook Yorum kutusunu kullanarak sorularınıza anında cevap alabilirsiniz.

Blog Arşivi