Askerlik ve Polislik hakkında her şey...

Askerlikte Doğuya-Batıya Düşme Nasıl Belirleniyor?


asker dağıtımı neye göre belirleniyor
Asker Dağıtımı Neye Göre Yapılıyor?
Asker dağıtımı neye göre yapıyor kimin askerliği nereye çıkıyor açıkcası bu konuda çeşitli dedikodular dışında hiç kimsenin bilgisi yok. Zira Milli Savunma Bakanlığı ihtiyaca göre personel planlaması yapmaktadır. Asker dağıtımında çaprazlama yöntem kullanıyor diyen de var doğudaki batıya, batıdaki doğuya çıkıyor diyen de var ancak bu teorileri çürütecek onlarca örnek de vardır. Mesela kütüğü istanbul olan bir kişinin istanbulda askerlik yaptığı ya da kütüğü ağrı olan birinin van da askerlik yaptığı olmuştur. Ancak bunlar tekil örneklerdir yani genellikle bu şekilde olmamaktadır. Öte yandan ülkemizde maalesef kronik bir problem olan dayı ve torpil asker dağıtımında da önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Her şey de olduğu gibi askerlik konusunda da torpili patlatan kişinin kütüğüne  bakılmaksızın en kıyak yerde askerlik yapması sağlanılıyor da diyebiliriz. Eğer torpiliniz yoksa nerede askerlik yapacağınız tamamen şans olmakla birlikte TSK'nın personel ihtiyaçları doğrultusunda bu konuda genel geçer kabul edilen kural kütüğü batıda olanlar doğuda, doğuda olanların batıda ortada olanların ise Türkiyenin her köşesinde askerlik yapabilme ihtimali vardır diyebilirz.  

Paşlaş:

4 yorum:

 1. Ben bu teoriye inanmıyorum. Kütüğü batıda olup batıda doğuda olup doğuda askerlik yapan çok insan var. Ben doğumluyum doğuya düştüm. İzmirli arkadaşım izmir Gaziemire düştü. Bence şimdilerde coğrafi bölgelere uyumlu kişiler vasıflarına göre gönderiliyor. Doğumlular mesela dağlık arazi koşullarına çok elverişli olduğu için doğuya görevlendiriliyorlar.

  YanıtlaSil
 2. zeten askerlikte bunu için yapılıyordu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sen ne biliyon ki askerlikle ilgili yorum yapıyon aq karısı...

   Sil
 3. bana gore arkadaşlar batıdakiler doğuya doğudakiler batıya ama ben yozgatlıyım iç anadolu bolgesindeyim o nasıl olcak ortada kaldım imdatttt inşallah doğuya duserim dileğim bu

  YanıtlaSil

Yukarıdaki Facebook Yorum kutusunu kullanarak sorularınıza anında cevap alabilirsiniz.

Blog Arşivi