Askerlik ve Polislik hakkında her şey...

2500 Lise Mezunu Polis Alımı PMYO Başvuru ve Şartları


Lise Mezunu 25.000 Polis Alımı
İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU, geçtiğimiz ay Polis Akademisi Arnavutköy Polis Meslek Eğitim Merkezinde yapılan 21.Dönem mezuniyet töreninde yapmış olduğu konuşmada 18 bin polis alımının tamamlanacağını ve bu yıl içerisinde 25 bin polis alımı daha yapılacağını açıklamıştı. İşte o açıklamaya ilişkin ilan bugün çıktı. Polis olmak isteyenlere bu mutlu haberin detaylarını sunmak istiyoruz. Öte yandan Polis Akademisi Başkanlığı ve buna bağlı PAEM, POMEM ve Polis Meslek Yüksekokullarından mayıs 2014 tarihinden bu yana 10.500 amir, 71 bin polis memuru olmak üzere toplam 82 bin polis teşilatına kazandırıldı. Bu yıl yapılacak alımlarla teşkilata katılacak polis sayısı 107 bin rakamına ulaşacak. 

Türkiyenin can damarlarından bir tanesi polis kuvvetlerimizdir. Umuyoruz yeni alımlarla katılan yeni kuvvetler teşkilatın gücüne güç katar. Ayrıca İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU 2019 yılında da 35 bin yeni polis alımının yapılacağını söyledi.Şimdi lise mezunları arasından PMYO okulana alınacak 25 bin yeni polis alımının başvuru şartlarına bir göz atalım.

2500 PMYO Başvuru Şartları:

T.C. vatandaşı olmak
Lise ya da dengi bir okuldan mezun olmak
Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2018 yılında yapılan sınavlardan TYT puan türünde en az 260 ham puan almak. Emniyet Teşkilatı Personeli şehit ya da vazife malulü olan kişilerin eş ve çocuklarının alması gereken TYT puanı ise 150’dir. (Bu taban puan sadece şehit ve vazife malullerinin eş ve çocukları için geçerlidir. Emniyet Teşkilatı personeli ya da emeklileri için böyle bir uygulama yoktur.)
Adayların 1 Ekim 2018 tarihi itibariyle 18 yaşını doldurmaları 31 Aralık 2018 tarihi itibariyle ise 26 yaşından gün almamış olmaları gerekiyor. Yani adayların doğum tarihi 31 Aralık 1993 ile 1 Ekim 2000 tarihlerinde arasında olmalıdır.
2018 PMYO alımı ilanı incelendiğinde bayan adayların boyunun en az 162 cm, erkek adayların boyunun ise en az 167 cm olması gerekiyor.
Adayların vücut kitle endekslerinin 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olması bir diğer şart olarak dikkat çekiyor.
2500 PMYO Başvurusu Yap:
Yukarıda ki başvuru şartlarını taşıyan adaylar 13 Ağustos 2018 ile 26 Ağustos 2018 tarihleri arasında Polis Akademisi’nin resmi internet sitesinden başvuru yapmaları gerekiyor. Bu başvuru için adayların e-devlet şifresinin olması ve bununla sisteme giriş yapması zorunludur. Bundan dolayı e-devlet şifresi olmayan adaylar, en yakın PTT şubesine giderek 2 TL’ye bu şifreyi alabilirler.

Başvuru yapacak olan adayların 100 TL başvuru ücretinin 13-26 Ağustos tarihinde Halk Bankası şubelerinden, ATM’lerinden ve internet bankacılığından yatırmaları gerekiyor. Farklı bir banka üzerinden başvuru ücretinin yatırılması mümkün değildir bundan dolayı adayların sadece Halk Bankası’nı kullanmaya özen göstermesi gerekir.
Paşlaş:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yukarıdaki Facebook Yorum kutusunu kullanarak sorularınıza anında cevap alabilirsiniz.

Blog Arşivi