Askerlik ve Polislik hakkında her şey...

Askere İzinden Geç Gitmenin ve Firar Etmenin Cezası 2021


Askerden Firar Etmenin ve İzinden Geç Gitmenin Cezası
Askerlik Ceza Kanununda; askerlik sevk işlemlerinizi tamamlayıp, askerlik yeri ve birliğinize katılış tarihiniz belli olduktan sonra acemi birliğine geç katılmanın cezası ayrı, askerlik yükümlülüğünüzü yerine getirirken firar etmenin cezasının ayrı bir cezası vardır. Tüm işlemlerini tamamlayıp ilk defa silahaltına alınacak yükümlülerin birliklerine katılmamaları halinde bakaya işlemi uygulanır. Bakaya Kalmanın Cezasına şu yazımıza göz atarak öğrenebilirsiniz. Bu yazımız özellikle askere bir kaç gün geç katılsam ne olur diye merak edenleri ilgilendirmektedir.

1632 Sayılı Askerilk Ceza Kanunu 66.Maddesi şöyle der;

a) Kıt'asından veya görevi icabı bulunmak zorunda olduğu yerden izinsiz olarak altı gün-den fazla uzaklaşanlar,

b) Kıt'asından veya görevini yapmakta olduğu yerden izin, istirahat veya hava değişimi alarak ayrılanlardan, dönmeye mecbur bulundukları günden itibaren altı gün içerisinde özürsüz olarak gelmeyenler bir yıldan üç yıla kadar hapsolunur.

askerden firar etmenin cezası
Aşağıda yazılı hallerde hapis cezası iki yıldan aşağı olamaz.

a) Suçlu, silah, mühimmat ve bunların teçhizat veya nakil vasıtalarından ve hayvanlardan birini veya ordu hizmetine tahsis edilen herhangi bir şeyi beraberinde götürmüş ise;

b) Suçlu hizmet yaparken kaçmış ise;

c) Suçlu mükerrir ise;

* Yani bir asker birliğine 6 güne kadar geç katılır ise veya firar eder 6 günden fazla kıtaya dönmez ise ceza alır. Örneğin herhangi bir sebepten ötürü özürsüz olarak izinden kıtasına 4 gün geç giden  ya da askerdeyken firar eden ve 4 gün kıtasına dönmeyen asker, sadece 4 gün geç terhis edilir. Ancak 6 güden fazla olursa yukarıda belirtilen oranlarda ceza alır.
Paşlaş:

1 yorum:

  1. iyi akşamlar benim pazartesi günü usta birliğine katılmam gerekiyor 1 gün geç katılsam problem olur mu? ya da sadece 1 gün mü askerliğim uzar.bilgilendirirseniz sevinirim.

    YanıtlaSil

Yukarıdaki Facebook Yorum kutusunu kullanarak sorularınıza anında cevap alabilirsiniz.

Blog Arşivi