Askerlik ve Polislik hakkında her şey...

Askerlik Yoklama İşlemleri 2021


2021 Yoklama İşlemleri
Asker Alma Daire Başkanlığı 2021 yılı yoklama işlemlerine ilişkin tebliğ mahiyetinde olan duyuruyu resmi internet sitesinden yayımladı. Bu duyuruya göre 2021 yılında kimlerin yoklama yaptırmak zorunda olduğu belirlendi. Özellikle 2002 doğumluların çok merak ettiği hususlar açıklanmış oldu. Ayrıca yoklama kaçağı ya da öğrenim nedeniyle tecilli olanlardan 2021 yılında asker olmak isteyenlerin de hangi tarihlerde yoklama işlemlerini tamamlaması gerektiğine netlik kazanmış oldu. İşte 2021 yılı yoklama işlemlerine ilişkin yapılan o duyuru;
2019 yoklama işlemleri
2021 Yılı Yoklama İşlemlerine İlişkin Duyuru
1. 1111 Sayili Askerlik Kanunu gereğince, 2021 yılında yoklamaya tabi tutulacak yükümlüler tarafından yapılacak işlemler ve uygulanacak yoklama faaliyetleri müteakip maddelerde açıklanmıştır.

2. 2021 Yılında;

a. 01 Ocak 2021 tarihinde askerlik çağına girecek 2002 doğumlu yükümlülerden öğrenim seviyesi lise mezuniyetinden aşağıda olanlar,

b. 2002 doğumlu ve daha yaşlı doğumlulardan, öğrenim seviyesi lise mezunu ve üstü olanlardan silâhaltina alınmak isteyenler, 

c. Öğrenim gördükleri okullarda okuyan veya ilişiği kesilenler ile mezun olanlardan silâhaltina alınmak isteyenler, 

ç. 1111 sayılı Askerlik Kanunu gereğince erteli durumda bulunanlardan, yoklaması olmayıp silâhaltina alınmak isteyenler, 

d. Lise ve dengi okul mezunu, yüksekokul mezunu veya Fakülte/Yüksekokul terklerden, 1111 Sayılı askerlik Kanunu’nun 36'nci maddesi gereğince ertelemeleri 31 Aralık 2021 tarihinde sona ereceklerden yoklaması olmayanlar, 

e. Halen yoklama kaçağı olarak arananlar ile yoklama kaçağı kaldıktan Sonra 31 Aralık 2021 Tarihine Kadar Ertelemesi yapılıp, 02 Ocak 2022 Tarihinde Sevke Tabi Olan Yükümlülerin, Yoklamaların Yaptırmaları Gerekmektedir.

3. Yükümlülerin, Yoklamalarını Yaptırmak Maksadıyla, E-Devlet Kapısı Üzerinden Başvuru Yapmaları Veya Bizzat Askerlik Şubelerine Müracaat Etmeleri Gerekmektedir.

4. Yoklamalarını E-Devlet Kapısı Üzerinden Başlatacak Yükümlüler; Www.Turkiye.Gov.Tr Adresindeki Asal Yoklama İşlemleri Başliği Altında Bulunan Asal Yoklama Başvurusu Linkinden, Vesikalık Fotoğraflarını Yükleyip, Gerekli Formları Doldurduktan Sonra, T.C. Kimlik Kartları Ve Varsa Sağlık Durumlarına İlişkin Raporları İle Birlikte Kayıtlı Bulundukları Aile Hekimlerine Müracaat Ederek Yoklamalarını Yaptıracaklardır.

5. Yoklamalarını Yaptırmak İçin Askerlik Şubesine Müracaat Edecek Yükümlüler; T.C. Kimlik Kartları, Varsa; Sürücü Belgesi, Meslek Veya Sanatlarına İlişkin Bonservis, Sertifika, Kurs Belgesi Ve Sağlık Durumlarına İlişkin Raporları Yanlarında Bulunduracaklardır.

6. Yurt Dışında Bulunan Yükümlüler İle Çeşitli Nedenlerle Türk Vatandaşlığını Kaybettikten Sonra Yeniden Türk Vatandaşlığını Kazananlar, Yoklama İşlemlerini Bulundukları Yerdeki Yurt Dışı Temsilciliklerimize Veya Yurt İçinde En Yakın Askerlik Şubesine Başvurarak Yaptıracaklardır.

7. Öğrenim Seviyesi Lise Mezunu Ve Üstü Olan Yükümlülerden, Erteleme Hakkini Kullanmak İsteyenler, O Yıl Askerlik Çağina Giren Doğumun İlk Celp Ve Sevk Tarihinin Bitimine Kadar, Dilekçe Ve Mezuniyet Veya İlişik Kesme Belgeleri İle Birlikte En Yakin Askerlik Şubesine Müracaat Etmeleri Gerekmektedir.

8. 2002 Doğumlu Ve Bunlarla İşleme Tabi Daha Yaşli Doğumlu Yükümlülerden, 31 Aralık 2021 Tarihine Kadar; 

a. Mazeretsiz olarak yoklamasını yaptırmayanlar,

b. Mazeretlerini Gösterir Belgelerini Askerlik Şubelerinde Veya Yurtdışı temsilciliklerimizde bulundurmayanlar,

c. 1111 Sayılı Askerlik Kanunu Gereğince Çeşitli Nedenlerle Ertelenenlerden, Ertelemesi 31 Aralık 2021 Tarihinde Bitenler İle Öğrenciliği Nedeniyle İleri Bir Tarihe Kadar Ertelemesi Yapılmış Olanlardan, 2021 Yılı içerisinde Mezun Olan Veya İlişiği Kesilenler, Yoklama İşlemlerini Yaptırmamasi Halinde; 1111 Sayılı Askerlik Kanunu’nun 30’uncu Maddesi Gereğince Yoklama Kaçağı İşlemine Tabi Tutularak, Aynı Kanun’un 86’nci Ve 89’uncu Maddeleri Gereğince Cezalandırılacaktır.
Paşlaş:

6 yorum:

 1. İstanbul bakırköy 03-05-1999 doğumluyum yozgat memleketim 2018 mart 1 rinde muyane oldum muhtemel sevk tarihi 31-01-2019 diyor ne zaman giderim askere acaba ? Bide erteleme nedeni sınıf ve tertibat bekliyor diyor ben tecil falan yaptirmadim

  YanıtlaSil
 2. Hocam selamun aleyküm. Bugün askerlik şubesine gittkm onlisans mezunuyum 2 senelik tecil hakkim 30 ocakta bitiyor . bende aciktan onlisans baska bir bolume gecen sene kayit yaptim. Askerlik subesine gittigim de tecil yapamiyoruz lisans okuman gerekiyor dediler yeni evlendim ne uapmam gerekiyor bana yardimci olabilirmisiniz. En yakin sinav tarihi dgs temmuzda yardimci olabilrseniz cok memnun olurum.

  YanıtlaSil
 3. 27 yaşındayım okulu uzattım 30.12.2020 yılına kadar tecilliyim. İkinci dönem harç yatırmazsam tecil bozulur mu acaba?

  YanıtlaSil
 4. Selamün aleyküm kısa şekilde askerlik için şube gittim e devletten kayıt yapıcaksın burdan olmuyor artık dedi bende ilk girişi yaptım sonra e devletten belge sorgulamadan 01.02.19 askerlik işlemleri yönünden sakıncası yoktur yazıyor
  ERTELEME SEBEBİ:SON YOKLAMAYA TABİ
  Aile hekimliği için muayene sürekli sistem açılmıyor diyor bu gidişle 01.02.19 tarihine gelicek o tarihe gelince ve geçince sıkıntı olur mu benim için yani sonrasına kalıcak gibi işlemlerim ne olur kaçak yada benzer sıkıntılı bir durum olur mu?

  YanıtlaSil
 5. Şanlıurfa Siverek ben 13:01:2000 doğumluyum ne zaman asker olurum kaç tertip giderim

  YanıtlaSil
 6. 2000 liyim yoklamaya tabi yzıyor bise anlamadım askerlik şubesine gitsem erkenden askere gidebilirmiyim.

  YanıtlaSil

Yukarıdaki Facebook Yorum kutusunu kullanarak sorularınıza anında cevap alabilirsiniz.

Blog Arşivi