Ana içeriğe atla

Böbrek Taşı Olan Polis Yada Asker Olabilir Mi 2023

Böbrek Taşı Polis ve Asker Olmaya Engel Mi?
Değerli arkadaşlar böbrek taşı hakkında merak edilenleri bu yazımızda ayrıntılı olarak açıklayacağız. Böbrek taşı sebebiyle polis okulundan ya da askeri okuldan elenir miyim diye öğrenci adayları korkmaktadır. Ayrıca 1111 sayılı askerlik kanunu uyarınca zorunlu askerlik hizmetini yapacak olan yükümlüler de böbrek taşı nedeniyle muafiyet alıp - alamayacağını merak etmekte. Tüm bunları ayrıntılı bir şekilde ayrı ayrı başlıklar altında aşağıda izah etmeye çalıştım. Ayrıca yorum kutusundan merak ettiğiniz soruları sorabilirsiniz.

Böbrek Taşı Polisliğe Engel Mi?
Polis Meslek Yüksekokulu (PMYO, Polis Meslek Eğitim Merkezi(POMEM) ve Polis Amirleri Eğitim Merkezi(PAEM) okullarına öğrenci alımlarında emniyet teşkilatı sağlık yönetmeliği esas alınır. Emniyet teşkilatı sağlık yönetmeliğinde A,B ve C dilimde yer alan hastalıklar öğrenciliğe kabul edilir. Yönetmeliğin V-Urogenital Sistem ve Kadın Hastalıkları başlığının B dilimine bir göz atarsak;

B DİLİMİ
1) Genel beden ve böbrek fonksiyonlarını bozmayan böbrek, pelvis renal is, ureter ve mesanenin şekil bozuklukları, hastalıkları, iyi huylu tümörleri.

2) (Değişik:RG-14/12/2012-28497) Genel beden ve böbrek fonksiyonlarını bozmayan komplikasyon yapmamış üriner sistem (böbrek, pelvis renal is, ureter, mesane, üretra) taşları ve ameliyatları öğrenciliğe kabul edilir.

Yukarıda da okuduğunuz gibi böbrek taşı polis okuluna öğrenciliğe engel olmamasına rağmen böbrek taşından dolayı birçok aday okullarda elenmektedir ancak dava sonucunda tekrar okula geri dönmektedir. Önceki yıllarda kum olanın bile elendiği olmuştur. Her ne kadar böbrek taşı polis olmaya engel değil ise de; polis okulunu kazanan adayların okula gitmeden önce böbrek taşını düşürüp okula gitmeleri daha sağlıklı olacaktır. Böbrek taşını düşürmek için birçok öneri ve tedavi yöntemi vardır. Böbrek taşı iki şekilde kırdırılabilir. Birincisi ESWL adı verilen cihaz vücut dışından taşın olduğu bölgeye "sadme" dalgaları göndererek taşlara ulaşır ve bu dalgalar yardımıyla taşları kırar. İkincisi ureteroscopy. Bu ameliyat yönetimi penisten girilerek önce idrar kesenize oradan da idrar kanalına ulaşılarak kanal içerisindeki taş ya direkt olarak alınır eğer idrar kanalından geçemeyecek kadar büyük ise kırılarak küçük boyutlara indirilir sonra küçük parçalar şeklinde kanaldan çıkartılır.

Böbrek Taşı Asker Olmaya Engel Mi?
Arkadaşlar böbrek taşının asker olmaya, sözleşmeli er, erbaş, uzman onbaşı, uzman çavuş, as subay ya da subay olmaya engel olup olmadığını öğrenmek için Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yönetmeliğini incelemek gerekir. Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yönetmeliğinin Urogenital Organ Hastalıkları başlığının 53.maddesinde böbrek taşı rahatsızlığı A dilimde şu şekilde yer almıştır;

A DİLİMİ
1. Genel vücut ve böbrek fonksiyonlarını bozmayan böbrek, pelvis renal is, ureter ve mesanenin şekil bozuklukları, iyi huylu tümörleri, congenital anomalileri, nedeni bilinmeyen izole mikroskobik hematileri. 

TSK Sağlık yönetmeliğinin A diliminde yer aldığı için böbrek taşı askerliğe engel değildir. Zorunlu askerlik kapsamında da düşünürsek böbrek taşı olan bir yükümlü muafiyet alamaz. Böbrek taşı olan birisi uzman, assubay ya da subay olabilir.

Böbrek taşı olduğundan dolayı polis okulundan ya da askeri okul ile ilişiği kesilen var ise mutlaka mahkemeye bu konuda dava açsın. Dava süresince önce böbreğindeki taşı yukarıda belirttiğim tedavi yöntemlerinden biriyle kırdırsın daha sonra mahkemenin atayacağı hastaneye giderek olumlu sağlık raporu alıp tekrar okula dönebilir. Bu şekilde önce elenip daha sonra okula dönen birçok öğrenci bulunmaktadır. Mahkeme kararı ile okula yeniden dönmeye hak kazanan adayların planlaması akademi veya askeri okulllar komutanlığı tarafından bir sonraki dönem için yapılır.

İnstagram'dan Bizi Takip Etmek İçin 
 
Telegram Grubuna Katılmak için 

Yorumlar

 1. Benim böbregimde taş var uzman çavusum yeni oldum özel kuvvette girmek istiyorum saglık raporu alabilirmiyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. TSK sağlık yönetmeliğini detaylı bir şekilde okumalısın.

   Sil
 2. Bende böbrek tasi var elendim nasil ooluyor uzman çavuş olur diyor

  YanıtlaSil
 3. Bende böbrekte 2mm lik kumdan piyade uzmanliktan elendim geçen.

  YanıtlaSil
 4. Jandarma astsubaylik mulakatina gidecegim yarı kapalı böbrek taşı ameliyatı oldum elenir miyim bu konu yüzünden polislik içinde bir başvuru yapmıyorum

  YanıtlaSil
 5. Subaylık için ek D kısmında 53 A 2. Maddesinden dolayı her iki sınıfa da alınamaz diyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hocam peki 13 mm safra tasından dolayı muvazzaf subaylıktan elenirmiyiö

   Sil
  2. Hocam peki 13 mm safra tası subaylıga engel mi

   Sil
 6. Ulan bu taş neye zararı var askeriyede taşı olan bir sürü rütbeli var onlara niye sorun olmuyor da sağlık raporunda sorun çıkartıyorlar insanların hakkını yemekte birinciyixTbirinciyix tam bir tımarhane

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle hak yemekden başka bişey bilmiyorlar bende taldan elendim

   Sil
 7. Taştan bugün elendim 6 mm

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kardeşim hangisinden evlendin bendede 6 milim böbrek taşı var

   Sil
  2. Kardeşim hangisinden evlendin bendede 6 milim böbrek taşı var

   Sil

Yorum Gönder