Askerlik ve Polislik hakkında her şey...

Diyarbakırda Askerlik Yapmak Nasıldır?


Diyarbakır'da Askerlik Yapanlar:
Diyarbakırda askerlik yapmak hakkında buraya yazacak pek bir bilgim yok. Bu nedenle sadece diyarbakırda bulunan  askeri  birimleri ve diyarbakır şehri hakkında kısa bir makale yazdım. Diyarbakırda asker olmak hususunda daha önce askerliğini bu kadim şehirde yapanların yorumlarını bekliyorum. Zira Diyarbakırda birçok askeri birim bulunmaktadır. Hepsini ayrı ayrı  anlatmam mümkün değil.
 
Diyarbakır'da Bulunan Askeri Birlikler:
Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı ile buna bağlı ilçe Jandarma Karakol Komutanlıkları, Diyarbakır 2. Hava Kuvvetleri Komutanlığı - 8. Ana Jet Üs Komutanlığı, Silvan 4. Taktik Jandarma Komando Alayı, 7. Kolordu Komutanlığı - 241. İlave Depolama Kısım Komutanlığı, Silvan 4. Taktik Jandarma Komando Alayı - 1. Tabur Bölük Komutanlığı , 7. Kolordu Komutanlığı - 3. Bölge Muhabere Sistemleri Bölüğü, 7. Kolordu Komutanlığı - Muhafız Bölük Komutanlığı, 24. Mühimmat Bölük Komutanlığı, 7. Kolordu Komutanlığı - Sahra Hizmet Birliği , 7. Kolordu Komutanlığı - 52. Bakım Merkezi, 7. Kolordu Komutanlığı - 107. Topçu Alayı - Siverek Kışlası, Ergani Jandarma Komando Tabur Komutanlığı, Lice 1.Jandarma Komando Alay Komutanlığı , 16. Mekanize Piyade Tugayı - Orgeneral Fazıl Bilge Kışlası - 2. Tabur, Genelkurmay Başkanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı,16. Mekanize Piyade Tugayı - Orgeneral Fazıl Bilge Kışlası, 7. Kolordu Komutanlığı - General Galip Deniz Kışlası , Silvan 4. Jandarma Komando Taktik Alay Komutanlığı - Kantin Başkanlığı ,Şanlıurfa 20. Zırhlı Tugay Komutanlığı - 3. Hudut Alay Komutanlığı, Lice 1. Jandarma Komando Alay Komutanlığı - Askeri Gazino Müdürlüğü, Şanlıurfa 20. Zırhlı Tugay Komutanlığı - Mali Şube, 7. Kolordu Komutanlığı - Doğrudan Temin, Kara Kuvvetleri Komutanlığı - 16. Mekanize Piyade Tugayı - C Tipi Askeri Gazinosu , 7. Kolordu Komutanlığı - Pirinçlik Kışlası,Kulp 2. Jandarma Komando Tabur Komutanlığıdır.
Diyarbakır'da Askeri Malzeme Satan Yerler:
Diyarbakır merkez de bulunan yenişehir mahallesi ekinciler caddesinde askeri malzeme temin edebileceğiniz pek çok dükkan bulabilirsiniz.
Diyarbakır Nasıl Bir Şehirdir? 
Plaka kodu 21 olan şehirdir. Son  yapılan nüfus sayımlarına göre 1 milyon 600 bin nüfusu vardır.Taş, Sur ve Sır... Diyarbakır ya da bilinen diğer adıyla amid. Kendisiyle yaştaş olan doğusundaki babil ve nilovayla batısındaki efes ve fasiles tarih sahnesinden silinmiş birer arkeolojik yer iken diyarbakır 5000 yıldır dimdik ayaktadır. 33 kavmin seceresinden izler bırakarak gelip geçtiği tarihin kavşağında hep var olan şehir. Çevresindeki toprağı kazıdığınızda yakındaki volkanik karacağ dağın taşa dönüşmüş izlerinin dört bir yana saçılmış taşları usta ellerce işlenerek camiileri kliseleri medreseleri evleri sokakları ve anıt görüntüsündeki surları ile dünyaya ben varım ve burdayım diyen bir eski ve kadim şehir.
diyarbakırda askerlik yapmak
Çok katmanlı ve kazdıkça sırları açığa çıkan saklı şehir diyarbakır. 5000 Yıldır içinde hayatın kesintisiz sürdüğü diyarbakır surlarının bugünkü ihtişamlı görüntüsü 5.5 km uzunluğundaki 82 burcu ve 4 kapısı tarihle birlikte var olmanın simgesi. Diyarbakır surlarının ilk çekirdek dokusu şimdiki iç kale, eski saray bölgesi olan anılan virantepe, amide höyük olarak bilinen sur logosudur. Eski şehrin ilk yönetim birimi iç kalede oluşturulmuş etrafında surlarla kuşatılmıştır. Bu tarih milat öncesi 3000 li yıllara dayanır. 800 yıldır ayakta olan artuklu kemerinin altından yürüyerek ya da araçla iç kaleye girmek mümkündür.
Paşlaş:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yukarıdaki Facebook Yorum kutusunu kullanarak sorularınıza anında cevap alabilirsiniz.

Blog Arşivi