Askerlik ve Polislik hakkında her şey...

Atatürk Hala Mumyalı mı Toprağa Gömüldü mü?


Mustafa Kemal ATATÜRK
Anıtkabir, Türk Kurtuluş savaşının başkomutanı, çağdaş Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, ölümsüz önder, eşsiz kahraman ve Türk devrimlerinin mimarı büyük devlet adamı Mustafa Kemal ATATÜRK'ün ebedi istirahatgahıdır. Atatürk büyük bir asker, başarılı bir komutan yüksek niteliklere sahip bir devlet adamı ve elbette düşünceyi, gerçekleştirdiği devrimlerle eyleme dönüştüren bir liderdir.

Atatürkün hayatı yıkılmakta olan bir imparatorluğunun küllerinden bir ülke yaratmak, bir ülkeyi işgallerden kurtarmak için ezilmiş, çaresiz, yoksul bir halktan hem ulus, hem de ordu yaratmak ve sonra o ulusun çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkartılması için çabasıyla geçen bir yaşamdır. Tüm hayatını ulusunun yaşamıyla birleştiren ve gerçekleştirdiği devrimlerle Türk ulusunu çağa taşıyacak temeller atan Mustafa Kemal ATATÜRK 10 Kasım 1938 Perşembe günü hayata gözlerini yumdu.

atatürk hala mumyalı mıAtatürk Neden Mumyalandı?
Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikali tüm Türkiyeyi yasa boğduğu gibi bütün dünyada da geniş bir yankı uyandırdı. Çünki dünya büyük liderlerinden birini kaybetmişti. Yitirdiği ölümsüz liderinin kişiliğine yakışır bir anıt mezar yapılması Türk ulusunun ortak dileğiydi. O nedenle aziz naaşın uzun süre bekleyebileceği düşünülerek ciddi bir tahnit işlemi yapılmıştır. Tahnit işlemi 11 Kasım 1938 tarihinde Gülhana Patolojik Anatomik üyesi Prof.Dr. Albay Lütfi Aksu önderliğinde titizlikle yapılmıştır. Atatürkün naaşı tahnit işlemi sonrasında kurşun tabuta konulmuş, tabutta gül ağacından yapılan tabuta yerleştirilmiştir. Böylece yapılan bu işlemle Atatürk'ün naaşı ebedi istirahatgahına kadar korunmuş olacaktır. Hükümet adına yapılan açıklama ile Atatürk'ün aziz naaşının ebedi istirahatgahı anıtkabirin inşasına kadar geçici kabri etnografya müzesinde fakat aslında Türk milletinin vefakar kalbinde muhafaza edileceği bildirildi.
Paşlaş:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yukarıdaki Facebook Yorum kutusunu kullanarak sorularınıza anında cevap alabilirsiniz.

Blog Arşivi