Askerlik ve Polislik hakkında her şey...

Yedek Subay Mayıs Celbi 2018 Ne Zaman Askere Alınacak?


yedek subay mayıs celbi ne zaman
Mayıs 2018 celbinde askere gidecek olan lisans ve lisans üstü mezunlardan yedek subay aday adayları için Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğü internet sitesi üzerinden ve TRT'den beklenen duyuru yapıldı. Bu duyuruya göre yedek subay olarak seçilenlerle, seçilemeyerek er/erbaş olarak askerlik yapacak olanlardan birinci grubu birinci grubu 02-04 Mayıs 2018, İkinci grubu ise 18-19 Haziran 2018 tarihleri arasında askere alınacaklar. Böylelikle mayıs celbinde ne zaman askere alınırım diye merak içinde bekleyen yükümlülerin kafaları da netleşmiş oldu. Aşağıya duyurunun tamamını ekliyorum. Aklınıza takılan birşey olursa bize yorum olarak sorabilirsiniz.
Mayıs 2018 Celbinde Silah Altına Alınacak Yedek Subay Adaylarına Ait TRT Duyurusu
1.Mayıs 2018 Celbinde Silahaltına alınacak yedek subay aday adaylarının sevk öncesi hazırlık işlemleri, sınıflandırma ve sevk işlemleriyle ilgili hususlar müteakip maddelerde açıklanmıştır.

2.Mayıs 2018 Yedek Subay Celbinde birinci ve ikinci grup yedek subay nitelik listesine;

A. 2017/05, 2017/06 VE 2017/07'nci grup olarak yoklaması yapılan yükümlüler,

B. 28 Şubat 2018 Tarihine kadar; 1982 ve daha yaşlı doğumlulardan yoklamasını yaptıranlar, Erken sevk müracaatında bulunanlar ve başvurusu kabul edilenler, Askerlik hizmetini 12 aylık erbaş/er statüsünde yapmakta iken dört yıllık fakülte veya yüksek okul bitirerek istekleri üzerine geçici terhis edilenler, erteleme ile sevk tehirleri sona erenler, dövizle/bedelli askerlik hizmeti kapsamında çıkartılanlar, daha önceki celp dönemlerinden bakaya olanlar(sınıflandırılmamış olanlar) alınacaktır.


3. Mayıs 2018 Yedek Subay celbinde; yedek subay nitelik listesine alınanlardan 01 Aralık 2017 ile 31 MART 2018 tarihleri arasında sevk öncesi hazırlık işlemlerini yaptıranlar sınıflandırılacaktır. E-devlet kapısından sevk öncesi hazırlık işlemlerini yaptıran yükümlülerden askerşik şubesi başkanlığına müracaat edip raporlama işlemlerini yaptırmayanlar sınıflandırılmayacaktır.

4.1111 Sayılı Askerlik kanununun 47 nci maddesi gereği sevk öncesi hazırlık işlem dönemi bitim tarihini kapsayan istirahat rapor ubulunan yükümlüler, istirahat raporunun bitim tarihini takip eden ilk iş günü askerlik şubesi başkanılığına müracaat edecektir.Yasal mazereti olmadan 31 mart 2018 tarihine kadar sevk öncesi hazırlık işlemleri için askerlik şubesi başkanlıklarına müracaat etmeyenler bakaya işlemine tabii tutulacak ve idari para cezası uygulanacaktır.

5. Yükümlüler sevk öncesi hazırlık işlemlerini yaptırmak üzere askerlik şubelerine gelirken lisans diploması, not döküm belgesi (transkript) öğretmen bildirim çizelgesi, akademisyenlik belgesi (Varsa) yabancı dil sınav sonuç belgelerini (Varsa) hazır bulunduracaklardır.

6. Seçim ve sınıflandırma sonuçları milli savunma bakanlığınca 20 nisan 2018 tarihinde e-devlet kapısından yükümlülere duyuruluacaktır. Sınıflandırılan yükümlüler tekrar sınıflandırma işlemine tabii tutulmayacaktır.

7.Seçim ve sınıflandırma sonucunda;

a. Bir ve iki buçuk aylık temel eğitime tabi tutulacak yedek subay adayları ile kısa dönem Erbaş/Er statüsüne ayrılanların birinci grubu 02-04 Mayıs 2018, İkinci grubu ise 18-19 Haziran 2018 tarihleri arasında tertip edildikleri birliklerine sevk edilecektir.

b. Sınıflandırma sonuçları açıklandıktan sonra yükümlüler yukarıda belirtilen sevk başlangıç tarihlerinden iki gün öncesine kadar e-devlet kapısından ve askerlik şubelerinden sevk evraklarını alabileceklerdir. Bu tarihlerden sonra sevk evrakları sadece askerlik şubesi Başkanlıklarınca vericelektir.

c. Yol ve iaşe parası, E-devlet kapısından sevk evraklarını alan yükümlülere adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde  bulunan adres ile eğitim birliği, askerlik şubesi başkanlığından sevk evraklarını alan yükümlülere ise sevk evraklarını aldığı askerlik şubesi ile eğitim birliği arası esas alınarak verilmektedir. Yükümlüler isimlerine yapılan ödemelerri PTT Şubelerinden veya ptt kartı ile pttmatikten alabileceklerdir.

ç. 1111 Sayılı askerlik kanunun 47 nci maddesi kapsamında sevkin son gününü kapsayan istirahat raporu bulunan tıp doktaralır istirahat raporlarının bitimii takip eden ilk mesai gününde sevk edilmek üzere askerlik şubesi başkanlıklarına müracaat edeceklerdir. Müracaat etmeyenler hakkında bakaya işlemi yapılacaktır. Bakaya Tıp doktorlarından kendiliğinden askerlik şubesi başkanlıklarına müracaat edenler veya ele geçirenler derhal sevk edilecektir.

8. Seçim ve sınıflandırma sonucu tertip edildiği sınıf okulu/eğitim merkezlerine katılmayan yükümlüler bakaya işlemine tabi tutulacaktır.
Paşlaş:

52 yorum:

 1. tecilliyim haftaya tecili bozarsam en erken ne zaman askere giderim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. lisans mezunu isen ve 31 marttan önce tecil bozdurup sevk işlemlerini yaptırır isen mayıs celbinde alınırsın. Sınıflandırma sonucu birinci grup olursan mayıs ayında ikinci grup olursan haziran ayında asker olursun.

   Sil
  2. Merhaba. Diplomam 3.20. Lisans mezunuyum. Yedek subay ve komonda ya evet dedim. bana bu durumda yedek subay gelebilir mi

   Sil
 2. Merhaba E-Devlet’te 31 marta kadar askerliğim yönünden sakınca bulunmadığı Sınıflandırma ve Tertibat Bekliyor şeklinde belirtiyor. Ben 25-30 mart arası sevk işlemlerimi yaptırırsan yedek subay mayıs celbinde alınırmıyım daha önce hiç bir işlem yaptırmadığım halde.Sevk işlemlerinin bir günde bitmesi mümkün müdür

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 31 Mart öncesi sevk öncesi hazırlık işlemlerini yaptırırsan sınıflandırman mayıs celbine yapılır.

   Sil
  2. 31 Mart sonrası yapılırsa ?

   Sil
 3. merhabalar 31.03.2018 tarihine kadar askerlik yönünden bir sakıncası yoktur yazısı şu an bende de mevcut. 05.03.2018 tarihinde yüksek lisans kaydım silindi. Bu arada 18.06.1989 doğumluyum. Şimdi merak ettiğim konu şu temmuz ayında yüksek lisans programına dahil olsam askerliğimi tecil ettirebilir miyim ? 1 yıl kesinlikle tecil yapmam gerekiyor sizce nasıl bir yol izlemeliyim ? Şimdiden çok teşekkür ederim. Kolaylıklar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. temmuzda yüksek lisansa kayıt olup tecil ettirmek istiyorsanız temmuza kadar bir şekilde yoklama kaçağı bakaya kalmamanız gerekiyor kalırsanız ettiremezsiniz. Rapor alarak celp atlatma yolunu kullanabilirsiniz.

   Sil
  2. Askerlik şubesi ile görüşmemde Ağustos ayında askere alınacağımı söylediler. bu süre benim için yeterli olur mu ? Yoksa yine de yapmam gereken bir şey olur mu ?

   Sil
  3. öyleyse şubeye giderek sevk işlemlerini yaptır. Daha sonra temmuzda yl kaydı yaptırıp tecil ettirirsin.

   Sil
  4. eyvallah hocam sağolasın

   Sil
 4. Yerini bulamadım mazur görün arkadaşlar üniversiteden sonra askere gittikten sonra gerekli sınavlari geçip teğmen olarak kalmak istiyorum onun öncesinde sorum yüzümun sağ kısmında 5m uzaktan görülemryeck bir sivilceden kalmış iz var sıkıntı teşkil eder mi şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sivilce izlerinin sıkıntı yaratacağını sanmıyorum.

   Sil
 5. arkadaşlar ben 2017 son ayında mayıs celbi için tecilimi bozdurdum ve askerlik şubesinde yedek subaylık istermisin , komando olmak istermisin vb. sorular dahil bütün evraklarımı yaptılar ve başkana imzalattım ve bana verilen kağıtta celp dönemim mayıs olarak gözüküyor.
  msb resmi sitesinde tablo 3 de erken sevk işlemleri için mayıs celbindekiler 01-31 mart ta işlem tarihi gösteriyor askerlik şube başkanlığında
  şimdi ben mart sonuna kadar gitmem gerekiyormu askeri şubeye yoksa gerekmiyormu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Samet, hayır gitmenize gerek yok. Siz zaten muayene ve sevk işlemlerini yaptırmışsınız.

   Sil
 6. arkadaşlar merhaba , 18 şubat günü yoklama kaçağı olarak gbt ye girdim. 21 şubat tarihinde yoklama ve tecil işlemlerimi yerine getirdim. Askerlik şubesinin verdiği kağıtta (celp dönemi şubat 2019) sevk tarihi ise 01.09.18 - 31.12.18 arası gözükmekte
  fakat e devlette ise askerlik durum bilgisinde 31.03.2018 tarihine kadar sıkıntı olmadığı sınıf ve tertibat bekliyor yazmaktadır.bu durumda hangi belge geçerli olmaktadır ben mayıs celbinde askere mi gideceğim ? beni bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır e-devlet sonradan güncellenir. Askerlik şubesinden aldığın kağıt geçerli.

   Sil
  2. İlgi ve alakanız için çok teşekür ederim.

   Sil
 7. Merhaba yedek subay olarak başvuru yaptım ne zaman sonuçlanır. Sonuçlandığında ne işlem yapmam gerekiyor bilgi verebilir misiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 20 nisan tarihinde açıklanacak. Açıklandığında ayrıca ne yapmanız gerektiği hakkında yazı yazacağız.

   Sil
 8. İyi aksamlar siyasi parti üyeliği uzun donem cikmasinda problem yaratır mı

  YanıtlaSil
 9. merhaba ben anlamadım sımdı bu muhabbetı , gıttım ben askerlık subesıne . evrak verdıler , doldurdum. muayene ol gel dedıler aıle hekımınde oldum.sımdı beklıyorum ben baska bısı yapmam gerekıyor mu acaba ? e devlette 31 marta kadar bır sakınca yoktur dıyor bu arada lısans mezunuyum. kımse benden dıploma belge ıstemedı .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. muayene olduktan sonra rapor ve diplomanla birlikte tekrar askerlik şubesine gitmelisin.

   Sil
 10. Selamün aleyküm.Ocak ayında anadolu üniversitesinden işletme bölümünden mezun oldum.Şubat 2018 de muayene işlemlerimi yaptırdım.yedek subay komandoya evet dedim.başka işlem yaptırmam gerekiyor mu diye memura soru yönelttim.mayıs 2018 de gidersin dedi.bende buna istinaden başka işlem yaprırmadım. Askerlik yerlerinin belli olacağı tarih olan 20 nisan 2018 tarihini beklemeye başladım.yalnız e devletten baktığımda 31.03.2018 yönünden sakınca yoktur.yazıyor.başka işlem yaptırmam gerekir miydi.teşekkürler.hayırlı akşamlar dilerim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hayır başka işlem yamanıza gerek yok. 20 nisan tarihini bekleyiniz.

   Sil
 11. Merhabalar Mayıs ayında askere gitmek için tecilimi bozdum. linans mezunuyum. mayıs ayında kısa dönem ve askere gitmek istediğimi yazılı olarak askerlik şubesine bildirdim. mayısta kesin gider miyim ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 20 nisanda e-devlet üzerinden öğrenebileceksin.

   Sil
 12. 20 Nisan'da açıklanacak onunla ilgi bilgim var. ben sadece mayıs celbi olarak bildirmeme rağmen haziran'a kalma ihtimalim var mı ? onunla ilgili bilgi almak istemiştim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet hazirana kalma ihtimalin var ancak küçük bir ihtimal %10 gibi düşün.

   Sil
 13. Ben mühendislik fakültesi mezunuyum ilk başta 6 ay yani er olarak işaretledim şimdi ise değiştirme şansım varmı yani yedek subay

  YanıtlaSil
 14. Çok teşekkürler bilgilendirmeler için.

  YanıtlaSil
 15. Askerlik durum belgesi kısmında sınıf ve tertibat bekliyorsunuz yazıyor fakat yedek subay sevk öncesi hazırlık kısmında bu celp dönemi sevke tabi değilsiniz yazıyor şimdi Mayıs’ta mı gidiyorum Ağustosta mı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. semih, bugün askerlik yerleri açıklandı tekrar e-devlet üzerinden askerlik durumuna bak.

   Sil
 16. İyi günler. Benim tecilim bitti askerlik şubesine giderek işlemleri yaptım. Celb dönemi seçtim bilgisayara da adam kasım ağustos mayıs diye geriden seçimi mi yaptı. Bugün 13 Nisa’n Hale’n 4/518 e kadar askerlik yönünden sakınca yok diyor. Ağusyos veya kasıma atmış ihtimali yüzde kaç sizce efendim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bugün askerlik yerin açıklanmadı ise ağustos ya da kasım celbine kalmışsın demektir.

   Sil
 17. Hocam ben Şubat 8 de gittim muayene oldum mayısta gitmek istiyorum dedim 4 yıllık mezunum Sınıflandırma 02.05.2018 yazıyor ama bugün yerim açıklanmadı neden acaba 18.09.1989 tecili bozdurdum aynı zamanda bilgilendirsen sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lisans mezunlarının askerlik yerleri 20 nisanda açıklanacak.

   Sil
 18. Sayın Admin;
  Ben Aralık 2017 de şubeye gidip rapor ile bir celp dönemi erteleme yaptırdım.Bana verilen belgede celp dönemi Mayıs 2018 yazıyor.Ayrıca 25/04/2018 tarihine kadar askerlik yönünden sakıncası yoktur ve erteleme nedeni sınıf ve tertibat bekliyor şeklindedir.Fakat bu gün bir çok kişinin askerlik yeri belli olmasına rağmen ben e devletten baktığımda sınıflandırmam olmamış.Askerlik yerim belli değil.Er ve Yedek Subay sorgulama ekranına baktım.Normalde yedek Subay adayıyım.Şimdi durum ne olacak biz ne zaman askere gidiyoruz? Şubeye gitmeme gerek var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şubeye gitmene gerek yok.20 nisan tarihinde askerlik yerin belli olacak.

   Sil
  2. Teşekkür ederim

   Sil
  3. Peki bir sorum daha olacak.Bu celp dönemini atlatmak için rapor alırsam kaç günlük rapor almam lazım.Çünkü ailevi bir sebepten dolayı celp dönemini atlatmam gerekecek.Bakaya da kalamam çünkü bir kamu kuruluşunda görevde yükselme olacak nasipse.En doğru yol nedir? Celp erteleme için Sayın Admin. Teşekkür ederim

   Sil
  4. askerlik yerleri açıklanıp askeri birliğine katılış tarihini de kapsayan 32 günlük rapor alman gerekir.

   Sil
  5. Teşekkür ederim Admin

   Sil
  6. Fakat bir şeyi anlamadım.Askerlik yeri 20 Nisa’nda belli oldu.Benim teslim tarihimin son günü de 20 mayıs diyelim ben 20 Nisa’ndan başlayacak şekilde mi rapor alacağım.Yani rapor alacağım tarih aralığını tam anlayamadım.Kusura bakmayın sürekli soru yağmuruna tutuyorum sizi de. Teşekkür ederim tekrar.

   Sil
  7. hayır birliğine katılış tarihin kapsayacak şekilde sonrası için rapor alman gerekir.

   Sil
 19. Benim sorum rapor ile celp dönemi atlatma ile ilgili.Öncelikle fakülte mezunuyum ve askerliğimi tecil etme durumum yok.Tecil tarihim bittiği zaman 2 ocakta almış olduğum 5 günlük rapor ile askerliğimi bir celp dönemi yani mayıs 2018’e kadar tecil ettirdim.Şubeden verilen kağıtta 25 Nisa’n 2018 tarihine kadar askerlik yönünden sakınca yoktur deniliyor.E devlet üzerinde ise 31 Mart 2018’de sevk ve tertibat bekliyor diyor.Bilgilerim bu şekilde.Sorumlarım ise şunlar;
  1- Ben askerlik durumu ile ilgili hangi belgeye istinaden ne zaman şubeye gitmeliyim.Ya da gitmezsem 31 Mart 2018 tarihine kadar ne olur?
  2- Ben askerliğimi bir celp dönemi daha ertelemek istiyorum.Bunun için nasıl bir yol izlenmelidir?Ne kadar süre rapor alırsam erteleme yaptırabilirim.Rapor hangi tarih aralığını kapsamalıdır?
  3- Rapor alarak askerlik en fazla kaç celp dönemi ertelenebilir?
  4- Rapor alamadım ve askerlik yerim durumum belli oldu.Eğer gitmezsem nasıl bir yaptırım olur?Şu an kamuda çalışıyorum işimi etkiler mi?İş yerine haber verilir mi?
  5- Benim mayıs 2018 celbinde gitmemem için nasıl bir yol izlemem gerekiyor?
  Cevaplarınız için teşekkür ederim.İyi çalışmalar.

  YanıtlaSil
 20. Sn admin Ağustos ayında tecilim bitiyor.bir sonraki celp döneminde gitmek istiyorum .32 günlük rapor almak zorunlu mu yoksa 5 gün yeterli mi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ağustos ayında tecilin bitiyor ise zaten kasım celbine tabisin demektir.Rapor ile işin yok.

   Sil
 21. Ben yeni mezun oldum ve astsubay olarak çıkarsa gitmek istiyorum. Kasımda celp döneminde çıkarsa gidebilir miyim yoksa sadece astsubaylar mayıs ve haziranda mı gidiyorlar.

  YanıtlaSil
 22. Arkadaşlar öncellikle herkese selamlarımı iletiyorum.
  Yeni e-devlet asal sistemi üzerinden askerliğe başvurumu yaptım. Fakat ben yedek subay olarak gitmek istediğimi belirtmek için bir bölüm göremedim. Eskiden askeriyelerde başvuru alırken soruyorlarmış. Şimdi internetten yaptığımız için bu istediğimi nasıl iletirim. Yoksa kaldırıldı mı ?

  YanıtlaSil

Yukarıdaki Facebook Yorum kutusunu kullanarak sorularınıza anında cevap alabilirsiniz.

Blog Arşivi